پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
اخبار > مراسم گرامیداشت بیست وهشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در چین با حضور مسلمانان چینی برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم گرامیداشت بیست وهشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در چین با حضور مسلمانان چینی برگزار شد

 

 به مناسبت بیست و هشتمین   سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره)مراسم بزرگداشتی با حضور مسلمانان و علاقمندان چینی  در محل سفارت ج.ا.ایران در پکن برگزار گردید. این مراسم که روز دوشنبه 15/3/96با حضور اقایان  خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین و یانگ فامینگ رئیس انجمن اسلامی چین  برگزار  شد با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به امامت رئیس انجمن اسلامی چین اغاز و سپس از حضار پذیرایی افطار و شام بعمل امد.

 

 

در بخش دوم این برنامه پس از نمایش کلیپی  تصویری از لحظات زیبای زندگی ساده امام خمینی (ره)در جمع خانواده ،محمد رسول الماسیه رایزن فرهنگی به حضار خوشامد گفت و از حضور رئیس انجمن اسلامی در این برنامه تشکر نمود و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، به روح بلند امام خمینی درود فرستاد.

 

در ادامه برنامه علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین در باره تاثیرات انقلاب اسلامی برای بازگشت جامعه بشری به دین و معنویت،مخالفت امام با افراطگرایی و خشونت،اخلاق و عدالت و معنویت بعنوان تنها راه حل مشکلات جهانی سخنرانی کرد.

متن سخنان سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب اقای یانگ فامینگ   رئیس محترم انجمن اسلامی چین 

حضار محترم

 از تشریف فرمایی  شما عزیزان به ضیافت افطاری ماه مبارک رمضان که برای گرامیداشت یاد حضرت امام خمینی (ره)برگزار گردیده سپاسگزارم.

28 سال از ارتحال ان عالم ربانی سپری شده است.او  میراثی گرانبها برای مردم ایران و مسلمانان جهان بر جای گذاشت.او رهبر انقلابی بزرگ بود که در نتیجه ان ،نظام اسلامی در ایران مستقر گردید.در زمانیکه  همه جریانات در قرن بیستم، در مسیر دین زادیی حرکت می کردند  و  دینداران  و مومنان در انزوا قرار داشتند و دین مایه افیون جامعه تلقی می شد ،امام خمینی با هدایت انقلاب اسلامی ،بزرگترین تحول قرن گذشته را رقم زد و حیاتی نو در کالبد جوامع دینی دمید.

اکنون که سی و هشت سال از پیروزی انقلاب اسلامی  و 28 سال از رحلت ان امام بزرگوار می گذرد ،می بینیم که دین در سراسر جهان به متن زندگی مردم بازگشته و دینداران به باورهای خود افتخار می کنند و دین  را مایه پیشرفت بشریت و سعادت انسان می دانند.نظام اسلامی ایران نیز پویایی خود را طی 38 سال نشان داده و با مردمسالاری دینی ، یعنی با تکیه بر مردم خود و با تکیه بر آموزه های دینی ،تند باد حوادث و توطئه ها را از سر گذرانده و مسیر پیش رفت را هموار کرده است.

اما در مقطع کنونی با واقعیتی تلخ مواجه هستیم. دشمنان ،با سلاح دین به جنگ دین آمده اند.تلاش  می کنند با تقویت افراط گرایی  دینی  و تروریسم مذهبی  ،اسلام را بدنام می کنند  و در دل مردم ،کینه ونفرت نسبت به آن بکارند.اما جهان می داند  و قضاوت می کند که تروریسم و افراط گرایی هیچ نسبتی با اسلام اصیل ندارد .دست های پشت پرده تروریسم ،برای جهانیان ،شناخته شده است و فریب شعارهای بعضی قدرت های استکباری و بعضی کشورها که  خود سازمان های تروریستی مانند القاعده و داعش را ایجاد کرده اند نمی خوردند.

امام خمینی دشمن افراط گرایی و تروریسم بود.در دوران سخت انقلاب ،هر گز با خشونت گرایان همکاری نکرد.او به انقلاب معنوی و درونی  مردم و اصلاح اعتقادی و اخلاقی انها امید بسته بود . انقلاب اسلامی ایران ،اخلاقی ترین انقلاب دنیا بود.

امروز هم مشکلات جهانی و منطقه ای و کشوری ،در سایه اخلاق و عدالت و اعتدال قابل حل است .زورمداران ،تمامیت خواهان  ومستکبران نمی توانند خوش بختی برای ملت ها به ارمغان آورند.

میراث  و رهنمود امام خمینی برای همه ملت ها و برای ملت ایران تقویت  روحیه آزادگی ،خود باوری ،استقلال و تکیه بر خویشتن است.

دو ملت ایران و چین با تکیه بر تاریخ تمدنی کهن  و با تکیه بر آموزه های دینی و ملی خود ،جهانیان را به صلح و دوستی و زمینه سازی برای توسعه و پیش رفت مشترک همه ملتها فرا می خوانند.دوستی دیرینه و فرهنگ غنی مردم ایران و چین  سرمایه عظیمی استکه ضمن تاکید  بر حفظ هویت ملی و استقلال ، به تعامل دوستانه و صلح امیز با سایر ملتها ،بر اساس عدالت و حفظ حقوق ملتها توجه دارد.

 

مجددا از حضور شما تشکر می کنم.

 

آقای حسن یانگ فامینگ رئیس انجمن اسلامی چین دومین سخنران این برنامه بود که امام خمینی را  رهبر انقلاب ، عاشق مردم ایران و  مدافع   دین اسلام خواند که  در  تمام عمر  برای وحدت و اتحاد مسلمانان تلاش کرد.

متن سخنان رئیس انجمن اسلامی چین

 

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای علی اصغر حاجی سفیر محترم

جناب آقای الماسیه رایزن محترم فرهنگ

حضار گرامی ، برادران و خواهران مسلمان

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته !

امروز مفتخرم که به دعوت شما در مراسم بیست وهشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران که در سفارت ایران برگزار می شود  حضور یافتم و باهم به یاد امام خمینی راحل رهبر انقلاب اسلامی ایران باشیم .

ابتدا جا دارد که از جناب آقای  علی اصغر حاجی سفیر محترم و جناب آقای الماسیه رایزن محترم فرهنگ تشکر می کنم که من را دعوت کردند .همچنین به مناسبت فرا رسیدن ماه  مبارک رمضان و این برنامه مهم  یادبود ، من به نمایندگی از انجمن اسلامی چین و برادران و خواهران مسلمانان چینی به برادران و خواهران مسلمانان که در اینجا حضور دارند سلام ماه رمضان را خدمتتان عرض می کنم  و همچنین توسط سفارت ایران  به مردم دوست ایران سلام مخلصانه  مسلمانان چینی را ابلاغ می نمایم .

امام خمینی نه تنها  یک  رهبری انقلاب و عاشق مردم ایران  ، بلکه  یک مدافع   دین اسلام بود. ایشان  در تمام عمر برای وحدت و اتحاد مسلمانان خدمت کرد  . گرچه ایشان در طول عمر مورد شکنجه ، بازداشت  و  تبعید قرار گرفت و حتی از کشور خود اخراج شد و 15 سال خارج از کشور گذراند ، ولی  هیچ وقت از کار و تلاش برای  استقلال ملت و خوشبختی مردم دست برنداشت و بالاخره انقلاب به پیروز رسید ونظام جمهوری اسلامی را تاسیس کرد .

امام خمینی فرمودند : " شما  ای ملت مجاهد ، در زیر پرچمی می روید که در سراسر جهان مادی و معنوی  در اهتزاز  است ، بیآبید آن را یا نیآبید ، شما راهی را می‌روید که تنها راه تمام انبیا ـ علیهم سلام الله ـ و یکتا راه سعادت مطلق است  " .می توان گفت ، وی تمامی زندگی خود را وقف خدمت به مردم ایران و دین اسلام کرد .

چین و ایران دو کشور با تمدن هستند. تبادلات اقتصادی و فرهنگی به خصوص دینی و فرهنگی میان  چین و ایران به هزاران سال  برمی گردد . دو کشور متمدن با استفاده تجربه های  همدیگر ، مردم دو کشور با یادگیری از  همدیگر و کمک به هم دیگر فصل زیبای انسجام تمدن های متنوع جهان را نوشتند . در آموزش علوم اسلامی و زندگی مسلمانان  چین ، هنوز آثار فرهنگ اسلامی فارس باقی  مانده و وجود دارد. این بهترین مثال آمیختن فرهنگ اسلامی دو کشور و دوستی مسلمانان دو کشور چین و ایران می باشد .

خدا وند  در قرآن کریم می فرماید :" واعتصموا بحبل الله  جمیعا و لا تفرقوا " . به مناسبت بیست وهشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی ، ما همه در اینجا جمع شدیم و همه باهم از  امام خمینی یاد  می کنیم وخدمت بزرگی که  ایشان برای  دفاع  از دین اسلام و منافع مردم ایران کرده  را  بخاطر می آوریم تا باعث  شود که ما همه با اتحاد در زیر پرچم اسلامی باشیم و زندگی صلح و ثبات را که به سختی به دست آورده ایم را گرامی بدارد ووظیفه و رسالت تاریخی گفت وگوی  تمدنها ، انسجام جامعه و صلح جهان را مشترکا  به عهده  بگیریم .چون فکر صلح اسلامی همان ایجاد جامعه بشری منسجم و متکثر است .

در پایان ، امیدواریم که دوستی دو کشور چین و ایران پایبنده باد و از خدا وند می خواهم که به همه ما در دنیا و اخرت خوشبختی عنایت فرماید . ( آمین )

از همگی تشکر می کنم !

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته !

 

در بخش پایانی این برنامه فیلم قرائت فرازهای پایانی وصیت نامه حضرت امام (ره)در مجلس خبرگان رهبری توسط حضرت ایه الله خامنه ای (دام ظله)در فضایی از غم و اندوه جانکاه ،با زیر نویس چینی نمایش داده شد.

 

 

رایزنی فرهنگی مقاله ای با عنوان" امام خمینی در نگاه اندیشمندان جهان" را به زبان چینی ترجمه کرده و بصورت یک کتابچه تدوین نموده بود و به حاضران در این مراسم اهدا گردید.این کتابچه هم چنین در سایت رایزنی فرهنگی و صفحه وی چت برای مطالعه علاقمندان بار گذاری گردید. 


٠٧:٥٦ - 1396/03/16    /    شماره : ٦٧٩٥٩٢    /    تعداد نمایش : ٥١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 268306 | بازدید امروز : 126 | کل بازدید : 752309 | بازدیدکنندگان آنلاين : 4 | زمان بازدید : 1.0781