پنج شنبه ٢٧ دی ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
اخبار > بازدید دانش اموزان برگزیده استانهای چین از سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید دانش اموزان برگزیده استانهای چین از سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن

 

گروهی سی و هشت نفره از دانش اموزان برگزیده استانهای چین که برای یک برنامه فرهنگی مشترک به  میزبانی موسسه مطبوعاتی Homa and Abroad به پکن سفر کرده اند  در روز سه شنبه 10/10/96  ،در استانه دهه مبارک فجر ،از سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین بازدید کردند.هدف از این بازدید اشنایی دانش اموزان با ایران بود و رایزنی فرهنگی برنامه دوساعته ای را در سالن مولانای سفارت تدارک دیده بود.

این برنامه که با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران برگزار می شد ،با خوشامد گویی رایزن فرهنگی به دانش اموزان و نمایش فیلمی بیست دقیقه ای در  معرفی ایران با زیر نویس چینی آغاز شد.

سپس خانم وی ین رئیس موسسه مطبوعاتی Home and Abroad سخنان کوتاهی ایراد کرد.او گفت  موسسه  از سال 2006 بازدید دانش اموزان برگزیده از  سفارتخانه ها را اجرا کرده و ابراز خرسندی کرد که امسال از سفارت ایران بازدید می کنند.او افزود در سال 2011 موسسه Home and Abroad  در جشنواره مطبوعات ایران در تهران شرکت کرده بود ولذا علاقه مضا عفی برای همکاری با ایران در موسسه وجود دارد. او گفت دانش اموزان برگزیده استانها که علاقه به کار مطبوعاتی و خبرنگاری داشته باشند برای شرکت در  برنامه های اردوی موسسه انتخاب می شوند و امسال دانش اموزان از بیش از ده استان چین در پکن گرد هم امده اند.

در ادامه این برنامه ،پس از انکه دانش اموزان خود را معرفی کردند،علی اصغر خاجی سفیر ج.ا.ایران در چین به ایراد سخن پرداخت.او به دانش اموزان و مربیان خوشامد گفت و از   موسسه "هوم اند ابرود "Home and Abroadتشکر کرد  که این برنامه را پیشنهاد کرده و سفارت ایران را برای بازدید دانش اموزان انتخاب نموده است.سفیر ج.ا.ایران افزود:رایزن فرهنگی سفارت در باره فعالیت های متنوع هوم اند ابرود و همکاریهای خوبی که با رایزنی دارد برای اینجانب توضیح داده است.لازم است از خانم وی ین مسوول موسسه و همکارانشان تشکر کنم.

خاجی با اشاره به اینکه این بازدید ،با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و روز ملی کشورمان همزمان شده است گفت ده روز اول ماه فوریه در ایران، بعنوان دهه فجر، ایام جشن ملی است.این تلاقی زمانی را  به فال نیک می گیریم و خوشحالیم که در ایام جشن ملی ،میزبان شما دانش اموزان عزیز هستیم.

سفیر ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت :شما دانش آموزان اینده سازان کشور خود هستید.شما باید با کشور خود و با جهان خارج اشنا شوید تا در اینده نقش موثر و سازنده ای برای پیش رفت کشور خود و پیش رفت همنوعان خود در سایر کشورها داشته باشید.به نظر اینجانب برنامه بازدید دانش اموزان از سفارت خانه ها ،برنامه بسیار مهم و تاثیر گذاری است.دانش اموزان با کشورهای دیگرو فرهنگ های دیگر  اشنا می شوند و حس تعامل و همکاری در انها تقویت می گردد.

سفیر ایران در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد دانش اموزان  از بازدید امروز از  سفارت ایران  لذت ببرند و خاطره خوبی  در ذهنشان نقش بندد و در اینده پیشگامان  دوستی ایران و چین باشند.وی خاطر نشان کرد  که ایران کشوری بزرگ با تاریخ و تمدنی چند هزار ساله است. در طول تاریخ ،دو کشور ایران و چین ،روابط دوستانه ای با یکدیگر داشته اند.روابط ایران و چین در دوران معاصر نیز در سطح خوبی قرار دارد .امید واریم  در زمینه مبادلات دانش اموزی و ایجاد ارتباط بین قشر جوان و نوجوان دو کشور نیز بتوانیم ایده هایی را مطرح و گام هایی برداریم.

در بخشی از برنامه ،سفیر ج.ا.ایران به سوالات دانش اموزان پاسخ گفت.

یکی از دانش اموزان سوال کرد:شما دیپلمات برجسته و با تجربه کشورتان هستید.شما چگونه از دانش و تجاربتان برای گسترش و ارتقای همکاریهای جوانان دو کشور بهره خواهید برد؟

سفیر ایران با اشاره به اینکه ایران و چین از زمانهای خیلی قدیم روابط دوستانه ای با یکدیگر داشتند و مردم دو کشور از طریق جاده ابریشم با یکدیگر در ارتباط بودند و  روابط دو کشور از زمان باستان تا کنون جز دوستی نبوده است و  این روابط دوستانه میان دو کشور در آینده نیز ادامه خواهد یافت افزود:امروز به لطف تکنولوژی و فضای مجازی ارتباط میان جوانان بسیار آسانتر شده است. زبان مهمترین وسیله ارتباطی میان ملل مختلف است و ما باید سعی کنیم مردمان دو کشور زبان طرف مقابل را فراگیرند.

 امروز در دانشگاه های ما زبان چینی در حال تدریس است و حتی دانش آموزان در مدرسه ایرانی سفارت نیز در حال فراگیری زبان چینی می باشند. همینطور زبان فارسی نیز در بیش از ده دانشگاه چین در حال تدریس می باشد. روند فراگیری زبانهای دو کشور را بایدتقویت نماییم. از جمله برنامه های ما برای گسترش روابط مردم با مردم دو کشور در آینده توسعه روابط گردشگری میان ایران و چین می باشد. سال گذشته میلادی حدود 112 هزار نفر ایرانی به چین سفر نموده اند. ما نیز تسهیلات خوبی برای گردشگران چینی از جمله ویزا فرودگاهی برای سفر به کشورمان ارائه می کنیم.

 امیدوارم در آینده شاهد گسترش روابط و تبادلات میان دو کشور در سایر زمینه های از جمله گسترش همکاری های علمی آموزشی، تبادلات استاد-دانشجو و انجام فعالیتهای فرهنگی مشترک باشیم.

دانش اموز دیگری سوال کرد:ایران دارای تمدنی کهن و تاریخی چند هزار ساله است.در بیست و چهار مین نمایشگاه بین المللی پکن ایران مهمان ویژه بود و برنامه های متنوعی اجرا کرد.ان فعالیت ها کمک کرد مردم چین بیشتر با ایران اشنا شوند.به نظر شما جوانان ایران و چین برای ارتقای مبادلات فرهنگی و اموزشی چکار می توانند بکنند؟

سفیر ایران پاسخ داد:همانطور که اشاره کردید امسال ایران میهمان ویژه نمایشگاه کتاب بین المللی پکن بود که در طول مدت برگزاری نمایشگاه ما سعی کردیم مردم چین را با گوشه ای از فرهنگ خود آشنا سازیم.

سال آینده نیز چین میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خواهد بود. چنین برنامه هایی میان دو کشور باید ادامه یابد تا فرصتی در اختیار مردم دو کشور قرار دهد تا با فرهنگ یکدیگر آشنا شوند.

هفته های فرهنگی، هفته فیلم، گروه های موسیقی، حضور در نمایشگاه های هنری و جشنواره های فیلم دو کشور به صورت متقابل می تواند گام مهمی در ارتقای تبادلات فرهنگی میان طرفین باشد.

ما در این روزها جشنواره های فرهنگی، موسیقی و فیلم فجر را در ایران داریم که گروه های چینی نیز در این جشنواره ها شرکت می نمایند و مردم ایران می توانند با فرهنگ چین آشنا شوند.در اینگونه مبادلات باید به قشر جوان توجه ویژه شود.

دانش اموز دیگری سوال کرد:ایران کشوری پر راز و رمز است.ایران تمدن کهن خود را برای سالیان طولانی حفظ کرده است.آثار تاریخی با معماری عالی و منظره چشم نواز حفظ شده اند.من همیشه دوست داشته ام از ایران بازدید کنم.لطفا در باره مهمترین جذابیت های گردشگری ایران برای ما توضیح دهید.ایا سفر به ایران امنیت دارد؟

 سفیر جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد:ایران امن ترین کشور خاورمیانه است. ممکن است شما با دیدن اخبار کشورهایی منطقه نگران وضعیت امنیت در ایران شوید، اما من به شما می گویم شرایط امنیت در تهران تفاوتی با پکن ندارد.شما هر زمان که مایل باشید می توانید به ایران سفر کنید. هم اکنون از چهار شهر پکن، شانگهای، گوانجو و ارومچی پرواز مستقیم به تهران وجود دارد. شما تنها کافیست بلیط هواپیما خود را تهیه کنید و کمتر از هشت ساعت به تهران خواهید رسید.خاجی در باره جذابیت های گردشگری ایران گفت:ایران آثار تاریخی فراوانی دارد که 19 مورد   از آنها به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است. شهرهای شیراز، اصفهان، یزد، کاشان، تبریز و ... مملو از جاذبه های توریستی است.شما در ایران هم می توانید آثار تاریخی و تمدن ایران باستان (قبل از اسلام) را مشاهده کنید؛ که معروفترین آنها تخت جمشید و پاسارگاد می باشد؛ و هم می توانید آثار تاریخی بعد از اسلام را دیده و از ترکیب فرهنگ ایرانی و اسلامی لذت ببرید. شهر اصفهان مملو از این آثار می باشد، مجموعه تاریخی نقش جهان اصفهان را در این زمینه برای تماشا به شما پیشنهاد می دهم.

در بخش پایانی این برنامه دانش اموزان هدایای خود را به سفیر ایران اهدا کردند . دانش اموزان نیز  بسته ای فرهنگی را که رایزنی فرهنگی اماده کرده بود ،شامل دو کتاب  از مجموعه "قصه های خوب برای بچه های خوب"  ،جزوه ای رنگی در معرفی فرهنگ ایران،کارت پستال،نقشه ایران ...به زبان چینی بعنوان هدیه  از دست سفیر ایران دریافت کردند.

 

این برنامه با گرفتن عکس دسته جمعی و پذیرایی به پایان رسید.


١١:٢٢ - 1396/11/11    /    شماره : ٦٩٧٥٩٨    /    تعداد نمایش : ٣٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 279259 | بازدید امروز : 21 | کل بازدید : 791382 | بازدیدکنندگان آنلاين : 10 | زمان بازدید : 1.8281