سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧
صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
اخبار > برگزاری جشن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور ایرانیان مقیم پکن


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشن سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور ایرانیان مقیم پکن

 

مراسم سی و نهمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور ایرانیان مقیم پکن شامل اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران و نمایندگانان نهادها و دانشجویان و تجار و خانواده هایشان  روز بیست ودوم  بهمن ماه در سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

 این مراسم با نمایش ویدیو خاطره انگیز تلاوت  قران کریم در بدو ورود حضرت امام (ره)به میهن اسلامی در 12 بهمن 1357 توسط هنرمند توانمند آقای  اصفهانی ،که در ان زمان دانش اموز بوده است، آغاز شد.

سپس علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن سخنرانی کرد.

سفیر ایران با اشاره به اینکه 39 سال از خواست مردم ما براي استقلال، آزادي و جمهوري اسلامی ایران گذشته است گفت:

این انقلاب تا امروز فراز و نشیبهاي فراوانی را به خود دیده و بسیاري از رهبران و فرزندان دلیر خود را از دست داده است، اما همچنان ملت ایران در پی آرمانهاي بلند انقلاب ثابت قدم هستند و درختی که با نثار خون شهدا روییده است هر روز تنومندتر می شود.

خاجی با اشاره به روند پیروزي انقلاب اسلامی گفت: در روزهاي سرد زمستان 1357 ملت ایران به رهبري امام خمینی(ره) به صورت متحد قیام کرده و رژیم دیکتاتوري پهلوي را سرنگون کردند از آن زمان تاکنون ما راه درازي را در راستاي استقرار و تعالی جمهوري اسلامی پیموده ایم راهی که هیچ وقت آسان نبوده و با دشواري هاي زیادي همراه بوده است.

وي ادامه داد: تنها چند ماه پس از پیروزي انقلاب اسلامی، جنگ 8 ساله اي توسط صدام حسین به ما تحمیل شد که منجر به ازدست دادن هزاران انسان بی گناه و تحمیل میلیاردها دلار خسارت به میهن اسلامی گردید.

به گفته وي جمهوري اسلامی ایران پس از جنگ به دنبال بازسازي کشور بود که ناگاه مانع بزرگ دیگري بنام پرونده هسته اي پیش رویمان قرار داده شد براین اساس، تحریمهاي ناعادلانه و غیرقانونی در راستاي اعمال فشارهاي سیاسی و اقتصادي به کشور تحمیل شد. خاجی افزود: در تمامی این سالهاي سخت، ما یاد گرفتیم که می بایست بر روي پاهاي خود بایستیم تا بتوانیم از کشور خود دفاع و از منافعمان محافظت نماییم این کار بسیار مشکل و پرهزینه بود اما ملت ایران با مقاومت خود توانست راه پیش رو را مدیریت نموده و تحت رهبري و هدایت رهبر معظم انقلاب، مسیر تعالی را بپیماید.

سفیر ایران در چین افزود: ما علیرغم تمامی تهدیدات، خصومتها و محدودیتهاي ایجاد شده، توانستیم در عرصه هاي سیاسی،اجتماعی، اقتصادي، علمی و فرهنگی پیشرفتهاي خوبی کرده و آزادي خود را حفظ نماییم.

به گفته وي ایران هم اکنون باثبات ترین کشور در خاورمیانه به عنوان یکی از شکنندهترین منطقه دنیاست رشد علمی ایران طی سالهاي گذشته روند جهشی داشته و پژوهشگران ایرانی توانستند در سال گذشته 50 هزار مقاله علمی در نشریات معتبر بین المللی به چاپ برسانند این تعداد در سال 2000 تنها به حدود هزار فقره میرسید.

سفیر ایران در چین گفت: جمهوري اسلامی ایران در برخی علوم پیشرفته نیز موفقیتها و دستاوردهاي چشمگیري داشته است هم اکنون درحوزه علم و فناوري، ایران داراي رتبه نخست در میان کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامی (OIC) و رتبه شانزدهم جهانی است.

به گفته وي در زمینه نانوتکنولوژي به رتبه ششم و در زمینه بیوتکنولوژي هم به رتبه چهاردهم جهانی دست یافته ایم در این زمینه نقش بانوان بسیار برجسته بوده به نحویکه تعداد قبولی در دانشگاه ها توسط بانوان، بیشتر از آقایان است و بانوان در حال حاضر نقش فعالی در جامعه ایفا مینمایند.

او در باره روابط دو کشور گفت : امسال علاوه بر رفت و آمدهاي سیاسی، اسناد مختلفی بین دو کشور ایران و چین به امضاء رسید که از جمله آنها می توان به امضاي اسنادمربوط به تامین مالی 35 میلیارد دلاري پروژه هاي عمرانی کشورمان توسط بانکهاي چینی اشاره کرد.

وي با اشاره به اینکه در زمینه فرهنگی نیز روابط دو کشور در حال گسترش است، گفت: امسال جمهوري اسلامی ایران مهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب پکن بود و سال آینده نیز چین به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور خواهد یافت.

خاجی گفت: امروز تعداد دانشگاه هاي چین که زبان فارسی در آنها تدریس می شود از 10 عدد فراتر رفته و در مقابل زبان چینی نیزدر تعدادي از دانشگاه هاي ما در حال تدریس است امروز همچنان شاهد درخشش دانشجویان ایرانی در دانشگاه هاي چین هستیم وروند تبادل استاد و دانشجو میان دو کشور نیز مثبت است.

او با اشاره به اینکه سابقه روابط دو کشور ایران و چین به بیش از 2500 سال پیش باز میگردد، گفت: روابط دیپلماتیک دو کشوردر عصر حاضر نیز از سال 1974 برقرار گردیده و از آن زمان تاکنون سطح همکاریها در کلیه ابعاد خود شاهد تحول و پیشرفت خوبی بوده است.

خاجی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید و در جریان سفر رئیس جمهور چین به تهران در سال 1394، روابط دو کشور به سطح مشارکت جامع راهبردي ارتقاء یافت و چین هم اکنون بزرگترین شریک تجاري ایران است.

سفیر ایران در چین افزود: در سال 2017 روابط تجاري دو کشور با رشد 18.9 درصدي به 2/37 میلیارد دلار رسید در سال گذشته میلادي صادرات ما به چین 25 درصد و واردات ما نیز از این کشور 13.2 درصد نسبت به سال 2016 رشد داشته است.وي گفت: چین با خرید سالانه بیش از 31 میلیون تن نفت، بزرگترین خریدار نفت ایران و بزرگترین مقصد صادرات کالاهاي غیرنفتی ماست.

خاجی در خصوص روابط سیاسی دو کشور گفت: در سال جاري مقامات عالیرتبه دیدارهاي متعددي از کشورهاي یکدیگر داشتند که از جمله آنها میتوان به سفر معاون نخست وزیر و نیز رئیس کمیسیون اصلاحات و توسعه چین به تهران و در مقابل به سفر وزراي اقتصاد، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کار و امور اجتماعی کشورمان به چین اشاره کرد.

سفیر ایران در چین افزود: با وجود این پیشرفت ها، برخی موانع بانکی میان دو کشور باعث بروزي مشکلاتی براي برخی از اتباع محترم کشورمان در چین شد هیاتهایی در این خصوص میان طرفین مبادله و سفارت جمهوري اسلامی ایران نیز مجدانه پیگیر رفع این مشکلات بوده و هست مشکل بانکی اتباع تا حدي مرتفع شده ولی همچنان تا حل کامل مشکل، موضوعات بانکی با اولویت بالا در دستور کار این سفارت قرار دارد.

او گفت: سفارت جمهوري اسلامی ایران در چین با توجه به امکانات و تعداد کارمندان محدود، تمام سعی خود را در ارائه تسهیلات به شما هموطنان گرامی انجام می دهد امروز سعی کرده ایم خدمات کنسولی و دانشجویی را در کوتاه ترین زمان ممکن و به بهترین نحو به مراجعان ارائه کنیم.

خاجی در ادامه به مهمترین رویدادهاي کشور در سال جاري اشاره کرد و گفت: امسال شاهد برگزاري انتخابات سراسري ریاست جمهوري و شوراهاي شهر و روستا در کشورمان بودیم مشارکت بالاي مردم در این انتخابات آزاد، که در تمام خاورمیانه بی نظیر است، نشان از مقبولیت نظام در میان مردم دارد.

سفیر ایران در چین ادامه داد: ملت ایران اسلامی با وجود آنکه با مشکلات اقتصادي دست به گریبان هستند، امروز پس از گذشت 39 سال براي نشان دادن حمایت خود از نظام جمهوري اسلامی، بطور گسترده در راهپیماي یوم االله 22 بهمن حاضر شدند.

خاجی گفت: همه ما باید سعی نماییم نقش خود در رفع مشکلات، پیشرفت کشور و بهبود وضعیت معیشت مردم، که صاحبان اصلی انقلاب هستند ایفا نماییم.

وي افزود: اکنون ارکان نظام جمهوري اسلامی بیش از هر زمان دیگري به لزوم در پیش گرفتن اقتصاد مقاومتی از یک سو و تعامل سازنده با جهان از سوي دیگر واقف هستند.

خاجی با بیان اینکه وزارت امور خارجه نیز در سیاست هاي خود تعامل با جهان را براي تقویت بنیه اقتصادي کشور در اولویت قرار داده است گفت: سفارت جمهوري اسلامی ایران در چین و مجموعه ظرفیت هایی که در این کشور داریم نیز در این مسیر تلاش کرده و در آینده نیز بر تلاش هاي خود خواهند افزود.

 

در بخش هایی از این برنامه دانش اموزان مدرسه امام خمینی سفارت جمهوری اسلامی ایران به اجرای سرود پرداختند .دو تن از دانش اموزان  متنی را در باره شکوه روزهای انقلاب دکلمه کردند.یکی از دانش اموزان با پیانو چند قطعه موسیقی را تک نوازی کرد.

در بخش هایی از این برنامه مسابقات شاد و سرگرم کننده جداگانه بین دانش اموزان ابتدایی ،دانش اموزان دبیرستان و خانواده برگزار گردید و جوایزی به برندگان اهدا گردید.

مدرسه امام خمینی سفارت نیز در این برنامه جوایز دانش اموزات برتر تحصیلی و هم چنین برندگان مسابقات ورزشی که به مناسبت دهه فجر اجرا کرده بود را توسط سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران اهدا نمود.

 

این برنامه با پذیرایی شام به پایان رسید.


٠٧:٢٤ - 1396/11/23    /    شماره : ٦٩٨٥٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 277795 | بازدید امروز : 129 | کل بازدید : 784439 | بازدیدکنندگان آنلاين : 14 | زمان بازدید : 1.4531