جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩
صفحه اصلی|ايران|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
منو اصلی
1تا15اسفند

 

 

 

خبرنامه فرهنگی اجتماعی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن

                                                           شماره سوم

                                                                                                                                                               اول تا پانزدهم اسفند 1386

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اخبار فرهنگی سفارت

اعزام هیات

حضور  دو بانوی  مسلمان از چین و مغولستان  در همایش"معنویت،عفاف و خانواده"

به دعوت کمیته برگزاری همایش "معنویت ،عفاف و خانواده "و با هماهنگی رایزنی فرهنگی سفارت ،خانم لیو جی می از چین که استاد رشته هنر در دانشگاه ...می باشد و خانم رضا گل از مغولستان ،برای شرکت در آن همایش به ایران اعزام شدند.

نمایشگاه

نمایشگاه آثار عکس و فیلم کیارستمی در پکن

از سوی مرکز فرهنگی بین المللی Zenithنمایشگاهی از آثار (عکس و فیلم) عباس کیارستمی کارگردان مشهور ایرانی   از تاریخ 26/1/2008به مدت یکماه ،در محل موزه هنری شهر سلطنتی پکن برگزار گردید.در این نمایشگاه حدود پنجاه عکس هنری(عمدتا از طبیعت) از آثار عکاسی  آقای کیارستمی به نمایش گذاشته شده بود.هم چنین ،هر روز در طول ساعات برگزاری نمایشگاه ،فیلم هایی از اقای کیارستمی ،در سالن مرکز، به نمایش گذاشته می شد . "موزه هنری شهر سلطنتی پکن"،"موزه هنر شانگهای"،"موزه هنر گواندونگ"، "موزه ملی سینما"و "شرکت فرهنگ HOPپکن"در برگزاری این نمایشگاه مشارکت داشته اند.ازآقای کیارستمی برای حضور در  مراسم افتتاحیه این نمایشگاه دعوت شده بود .او در نشستی، با  جمعی از شخصیت های فرهنگی هنری چین، در باره موضوعات هنر معاصر گفتگو کرد.فیلم این نشست در محل نمایشگاه نمایش داده می شد.روزنامه ها در روز اول برگزاری ،با درج گزارش و خبر ،پوشش خوبی به این نمایشگاه داده بودند.پرده دیواری بزرگی برای امضای بازدید کنندگان در انتهای نمایشگاه در نظر گرفته شده بود و تعداد زیاد امضاها نشان از استقبال خوب بازدیدکنندگان داشت. عباس کیارستمی در محافل هنری چین از شهرت زیادی برخوردار است.کارشناس فرهنگی رایزنی در روز 2/12/86 از این نمایشگاه بازدید کرد .

 

فیلم و سینما

 

نمایش  ویژه فیلم مستند" پرواز رنگها" از مجید مجیدی در استودیو تلویزیون ملی چین

پنج فیلم مستند پنج دقیقه ای از پنج کارگردان مشهور جهان، در باره "شهر پکن در آستانه المپیک 2008"در روز یکشنبه 5/12/86در استودیو شین گوانگ تلویزیون ملی چین بصورت ویژه به نمایش گذاشته شد.کارگردانان فیلم ها، اقایان مجید مجیدی از ایران،،پاتریک لکونته از فرانسه ،داریل گودریچ از انگلستان و آندرو لاو وای کنگ از هنگ کنگ هم چنین مقامات فرهنگی و هنری چین و سفرا و دیپلماتهای کشورهای مختلف از جمله سفیر جمهوری اسلامی ایران ورایزن فرهنگی ، در این برنامه که از سوی دفتر روابط خارجی شهرداری پکن و تلویزیون ملی چین و کمیته برگزاری المپیک 2008 برگزار گردید حضور داشتند.

 در این برنامه هر کدام از کارگردانان قبل از نمایش فیلم خود ،سخنرانی کوتاهی ایراد کردند.سخنان مجیدی بیان احساسات او در باره  شادابی شهر پکن بود.

فیلم آقای مجیدی ،در مقایسه با فیلم های سایر کارگردانان ،فضای عاطفی قویتری را به تصویر کشیده بود و مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت.

این برنامه از شبکه دو تلویزیون چین پخش  شد.

 پروژه "نگاه پکن"با هدف تهیه پنج فیلم پنج دقیقه ای توسط پنج کارگردان بزرگ دنیا ،از سال 2006 از سوی شهرداری پکن آغاز شد . آقای مجید مجیدی  از کارگردانان دعوت شده  جهت اجرای این پروژه بود.او با هماهنگی رایزنی فرهنگی ، طی چند سفر به پکن، فیلم"پرواز رنگها" را ساخت که جوانب مختلف تاریخ و تمدن چین را در قالب داستانی از نگاه پر امید کودکان  به المپیک، به تصویر کشیده  است.

 

بازدید

سفر سفیر جمهوری اسلامی ایران به شانگهای و شیامن

سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن در سفری سه روزه به شهرهای شانگهای و شیامن با مقامات استانی و شهری دیدار کرد و از چند پروژه اقتصادی بازدید نمود.او هم چنین  در برنامه های جداگانه ،در جمع   ایرانیان مقیم شانگهای،دانشجویان رشته زبان فارسی دانشگاه شانگهای ،جمع تجار و بازرگانان ایرانی مقیم شانگهای حضور یافت و ضمن سخنرانی در باره مسائل روز، با انها به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

 

سفر رایزن فرهنگی به شهر چنگ دو

رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن به شهر چنگ دو استان سی چوان سفر کرد .در این سفر با رئیس یک موسسه هنری و هم چنین معاون انجمن اسلامی آن شهر ملاقات نمود.

 

مراسم و مناسبتها

 

برگزاری مراسم اربعین حسینی در محل سفارت

مراسم اربعین حسینی با حضور ایرانیان مقیم در محل سفارت برگزار گردید.در این مراسم   زیارت اربعین قرائت شد .حضار پس از استماع سخنرانی در باره  نهضت عاشورا با عزاداری و سینه زنی عشق و ارادت خود را به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت ابراز داشتند.

 

ورزش

 

پایان دوره آموزش ورزشی جسمانی و بدنسازی  بانوان

 

گروهی از بانوان ایرانی که  یک دوره سه ماهه آموزش ورزشی جسمانی و بدن سازی را به پایان رسانده بودند لوح تقدیر و گواهی شرکت در دوره از سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن دریافت نمودند.سفیر ایران در سخنانی کوتاه آنان را به ادامه فعالیت ورزشی به منظور حفظ سلامت جسم و روان تشویق نمود.

 

 

 

رویدادهای فرهنگی چین

 

المپیک

ورزشکاران آمریکایی در المپیک گوشت چینی مصرف نمی کنند

چین از تصمیم آمریکا مبنی برعدم استفاده از گوشت چین و ارسال گوشت از آمریکا برای استفاده ورزشکاران المپیکی کشورش ابراز تاسف کرد.چین گفته است کیفیت مواد غذایی و گوشت در چین در بازیهای المپیک از استاندارد معمولی بالاترخواهد بود.آمریکا گفته است بعضی گوشتهای موجود در چین باعث جواب مثبت در تست دوپینگ می شود و باعث تخریب زندگی یک ورزشکار می گردد.

اماكن تفريحي شبانه در زمان بازيهاي المپيك پكن تعطيل مي‌شود

استفاده از تجهيزات پيشرفته براي جلوگيري از حملات تروريستي در چين در زمان بازیهای المپیک

ورزشكاران خارجي از همراه داشتن غذا در المپيك پكن منع شدند

يكصد نفراز رهبران بلندپايه‌جهان درآيين گشايش بازيهاي المپيك شركت مي‌كنند

هدايت تمامي تيم‌هاي المپيكي چين بر عهده مربيان چيني است

 

نخبگان

"مراسم تجلیل از یکصد نخبه چینی در سال 2007"

"کمیته نخبگان چین"که هرساله  برجسته ترین افراد کشور را در رشته های مختلف شناسایی و معرفی می نماید یکصد نفر  برگزیدگان سال 2007 خودرا معرفی کرد.مراسم با شکوه تجلیل و اهدای جوایز به یکصد نخبه چین در سال 2007 در روز 4/12/86در سالن بزرگ دانشگاه پکن برگزار گردید.در این همایش که با حضور نمایندگان وزارت خانه های مختلف ذیربط چین برگزار شد به یکصد چهره موفق درده  رشته، لوح تقدیر اعطا گردید.انتخاب شدگان ،بیشتر، مسوولین بنگاه های بزرگ اقتصادی وتولیدی و خدماتی بودند وبرخی  اتباع کشورهای خارجی  که در چین فعالیت می کنند در میان انها دیده می شدند.

 

 

 

چاپ و انتشار

انتشار کتاب "گفتگوهای کنار رودخانه":مباحثه  دوستانه  یک مسیحی با یک ملحد

انتشارات New World Pressچین کتابی را با عنوان"Riverside Talks"به چاپ رسانده که متن مناظرات آقای "جائو چی جنگ"متخصص فیزیک هسته ای چین و منکر وجود خدا با اقای" لویس پالاو" مبلغ  مسیحی از کشور آرژانتین می باشد.این دو نفر در باره موضوعاتی همچون"انجیل"،"خدا"، "خلقت"،"اراده خداوند و اختیار انسان"،"مذهب در چین "و...گفتگو کرده اند.این کتاب در 140 صفحه تنظیم شده است.آقای جائو چی جنگ که یک مقام عالیرتبه دولت چین محسوب می شود،  از توجه دولت چین به مذهب وچگونگی استفاده از ظرفیت های مذهبی برای ایجاد جامعه هماهنگ سخن گفته است. او  معاونت شهرداری شانگهای  و تصدی وزارت  اطلاعات چین را در کارنامه شغلی خود داراست  و هم اکنون معاون کمیته امور خارجی کنفرانس مشورت سیاسی خلق و رئیس دانشکده خبر نگاری و ارتباطات دانشگاه رنمین می باشد.

 

سینما وتلویزیون

رشد شتابان تولید مجموعه های تلویزیونی در چین

در سال 2007 میلادی، بیش از 14 هزار مجموعه تلویزیونی در چین ساخته شد و به این ترتیب چین به بزرگ تولید کننده و مخاطب مجموعه های تلویزیونی در جهان تبدیل شده است.  در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود چهل مجموعه تلویزیونی در چین ساخته می شود و تماشای این مجموعه ها یکی از عمده ترین برنامه های تفریحی مردم چین به شمار می رود. صد ها میلیون تماشاگر چینی روزانه یک ساعت زمان را صرف تماشای مجموعه های تلویزیونی می کنند.

كارگردان چيني برنده جايزه خرس نقره‌اي جشنواره برلين شد

"وانگ شيائو شواي" كارگردان چيني موفق به‌كسب جايزه خرس نقره‌اي جشنواره برلين شد.  نامبرده‌موفق شد جايزه بهترين بازي صحنه براي فيلم " اعتماد عاشقانه " را از آن خود كند. اعتماد عاشقانه داستاني‌از عشق و وفاداري و مسووليت پذيري درميان طبقات متوسط جديد در چين محسوب مي‌شود و از زندگي يك زوج مطلقه مي‌گويد كه بار ديگر وصلت كرده و براي نجات جان فرزندان بيمار خود تلاش مي‌كردند.

اینترنت

پيمان كنترل اينترنت در چين منتشر شد

هشت نهاد رسانه‌اي چين مشتركا پيمان كنترل ونظارت بر برنامه‌ها و خدمات اينترنتي را منتشر كردند. بنابه‌گزارش روز دوشنبه خبرگزاري شين هوا،دراين پيمان دستوركاربرنامه‌هاي سمعي و بصري در اينترنت و ارايه خدمات تشريح شده است. در پيمان تاكيد شده است بخش‌هاي اينترنتي و پايگاه‌هاي داخلي در چين بايد برنامه‌هاي سالم و مثبت دراين شبكه پخش كرده و از درج مطالب مستهجن و مروج فساد جلوگيري نمايند. اين پيمان از تمامي دست اندركاران در كشور خواسته است براساس مقررات و قوانين مطالب را در اينترنت منتشر كرده و بر فرهنگ اينترنت مديريت كرده و فيلم‌هاي نامناسب و برنامه‌هاي نامطلوب براي كودكان ونوجوانان را از صفحات اينترنتي پاك كنند. در اين پيمان آمده است:بايد به حقوق قانوني وحق مالكيت معنوي در جريان انتشار مطالب و ارايه خدمات اينترنتي پايبند بود. اين نهادهاي رسمي شامل خبرگزاري شين هوا، روزنامه مردم ، اداره اطلاعات و مطبوعات دولت چين، راديو بين‌المللي چين،روزنامه جوانان،روزنامه اقتصاد، اداره فيلم و تلويزيون و تلويزيون مركزي چين هستند.

 

گردشگری

درآمد گردشگري هنگ كنگ در سال ‪ ۲۰۰۷ميلادي ‪ ۳۵درصد افزايش يافت

درآمد گردشگري‌اين منطقه درسال گذشته ميلادي به‌حدود ‪۱۰ميليارد دلار هنگ كنگ رسيد كه اين رقم ‪ ۳۵درصد نسبت به سال ‪ ۲۰۰۶رشد نشان مي‌دهد.  رييس سازمان گردشگري هنگ كنگ  گفته است : گرچه ارزش دلارهنگ كنگ كاهش داشته‌است‌اما آژانس‌هاي توريستي دراين منطقه درآمدهاي خوبي كسب كردند.

مبادلات فرهنگی

ادامه برنامه های سال فرهنگی یونان در چین

سفارت یونان در پکن با همکاری وزارت فرهنگ چین، با اعلام سال 2008 بعنوان "سال فرهنگی یونان در چین"،برنامه های متنوعی را در طول سال پیش بینی کرده است.در ماه ژانویه مرکز فرهنگی یونان در چین تاسیس شد و چند نمایشگاه هنری برگزار گردید.درروز 26 فوریه نیز گروه تئاتر ملی یونان، نمایش"پردگان"را درمحل "تئاتر بزرگ ملی  چین" به روی صحنه برد.ساختمان تئاتر بزرگ ملی چین چند ماه پیش افتتاح گردیده و بزرگترین تئاتر جهان محسوب می شود.این سالن در مرکز شهر، در جنب میدان تیان ان من و ساختمان کنگره ملی، احداث گردیده و بر زیبایی ان منطقه افزوده است.در این مجموعه از مدرنترین تجهیزات نمایشی استفاده شده است.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3779 | بازدید امروز : 106 | کل بازدید : 872930 | بازدیدکنندگان آنلاين : 3 | زمان بازدید : 1.8906